Saturday Soccer League

Saturday Adult Soccer League

The Saturday soccer league is the first league that we started running back in 2001. The adult soccer league is where soccer players and soccer clubs can enjoy the sport they love. Our adult soccer league is the only soccer sanctioned one in the valley that plays on Saturday. Both leagues on Saturday are primarily men’s soccer league but women are allowed to play. The open soccer league is designed to let anyone regardless of age play while the Over 35 soccer league is dedicated to those more seasoned adult soccer players over the age of 35.

We primarily play soccer in Tempe but also play in Mesa on occasion. The location usually depends on what city has soccer fields available and the quality of the pitch.

Both the soccer leagues have the soccer Golden Boot trophy for the leading scorer. We offer championship soccer shirts for the soccer club that wins their division. The winner of the consolation bracket will have the soccer Wooden Spoon award. As mentioned before we are a sanctioned adult soccer league so we have certified soccer referees.

Adult soccer is a physical sport. We limit physical play, yet injuries will happen.  Because of this each soccer player should have insurance.  There are several short term insurance policies soccer players can obtain.  We also require soccer players to complete a waiver before playing.

If you would like to join our adult soccer league visit our free agent page and sign up.

To Join Contact: phil@phxsoccer.com

Summer Soccer Starts After This Season!!!

Open D1 Standings & Golden Boot
team color wins loses ties gf ga gd pts
Heavy Petting Zoo Grey 4 0 1 28 9 19 13
Green Flag FC Green 3 0 2 15 8 7 11
Carlisle FC White 3 2 0 17 12 5 9
Mission FC Yellow 2 2 1 17 12 5 7
Santa Rita Jaguars Red 2 2 1 13 11 2 7
Buck United Purple 2 3 0 12 17 -5 6
Anchor FC Orange 1 3 1 11 27 -16 4
Red Rock FC Red 0 5 0 4 21 -17 0

Player Name Team Goals
Joe McCallough Zoo 8
Ife Akintayo Zoo 5
Bruno Nowenziem Santa Rita 5
Tyler Watkins Anchor FC 5
Guillermo Benitez Green Flag 4
Liam Brace Green Flag 4
Andre Toussaint Buck United 4
Brian Dregson Mission FC 4
Scott Nelson Anchor FC 3
Zach DeMark Buck United 3
Jenny Rhodes Zoo 3
Mark Frelas Santa Rita 3
Geraldo Alvarez Santa Rita 3
Mark Pearse Mission FC 3
Grant Gosselin Carlisle 3
Josh Cirocco Zoo 2
James Palestini Zoo 2
Collin Clatanoff Carlisle 2
Abe Coria Carlisle 2
Erik Pavia Santa Rita 2
Tim Goebel Carlisle 2
Ife Akintayo Zoo 2
Eric Thomas Zoo 2
John Walk Green Flag 2
Kevin Murphy Buck United 2
Dwayne Johnson Mission FC 2
Paul Schmidtke Mission FC 2
Ben Haugland Carlisle 2
Anthony DiJohn Zoo 2
Echi-Aboli Red Rock 2
Jay Mendoza Green Flag 1
Alex Trichak Red Rock 1
Scott Nelson Anchor FC 1
Derek Gilbert Mission FC 1
Allan Cooley Zoo 1
Scott Crandall Carlisle 1
Darien Pena Carlisle 1
Eric Ontiveros Carlisle 1
Chris Eckerson Mission FC 1
Nick Stewert Mission FC 1
Tyler Trahan Mission FC 1
David Steuber Carlisle 1
Krzysztof Danczuk Red Rock 1
Jim Enright Green Flag 1
Matteo Zazza Anchor FC 1
Antonio Chaparro Green Flag 1
Pablo Coll Zoo 1
Simon Flores Anchor FC 1
Michael Sackett Mission FC 1
Cesar Sandoval Buck United 1
Tosh Oxborrow Buck United 1
Keith Sangston Carlisle 1
Jonathan Henness Zoo 1
Steven Beach Zoo 1
Robert Maestas Green Flag 1
Andy Schlicksup Green Flag 1
Ryan Cook Mission FC 1
Sal Bareto Carlisle 1
Georger Benyamin Anchor FC 1
Mike Miller Buck United 1

Legends Standings & Golden Boot – D1
Team color wins loses ties gf ga gd pts
East Valley FC Green 4 0 1 19 7 12 13
SAFA AZ Red/Black 3 1 1 14 7 7 10
Az Fire Maroon 2 1 2 15 15 0 8
Mutiny White 1 1 3 5 7 -2 6
Barca Lt. Blue 0 2 3 7 12 -5 3
Gold Rush Gold 0 5 0 9 19 -10 0

Player Name Team Goals
Nate Howard East Valley 7
Adam Law AZ Fire 4
Brad Curtis SAFA AZ 4
Robert Saxelby Barca 4
Manny Chavez East Valley 3
Greg Nunnally SAFA AZ 3
Vu Huyng Gold Rush 3
Steve Hosh AZ Fire 3
Jan Erik Saue AZ Fire 3
Greg Burke East Valley 3
Mo Zubidi SAFA AZ 2
Toni Antonni SAFA AZ 2
Ross Novotny Gold Rush 2
Alex Daily AZ Fire 2
Glen Roberts AZ Fire 2
Clement Attah Gold Rush 2
Morgan Kimmins Mutiny 2
Juan Franco East Valley 1
Chris Thomas East Valley 1
Melvin Cosby Mutiny 1
Nathan Myrvold SAFA AZ 1
Chip Estrada East Valley 1
Gert Jorgensen East Valley 1
Juan Juve Pena Barca 1
Kevin Miller SAFA AZ 1
Matt Berbner Gold Rush 1
Garrett Schmidt AZ Fire 1
Christian Woolf Mutiny 1
Leopoldo Cabezas East Valley 1
Thomas Johnson Barca 1
Anthony Hessano Mutiny 1
Keith Knoeferl East Valley 1
Ben Sywanungsymun Gold Rush 1
Tal Dvir Barca 1
Eric Borman SAFA AZ 1

Legends Standings & Golden Boot – D2
Team color wins loses ties gf ga gd pts
Internacional Blue 5 0 0 13 3 10 15
Fine Young Canibals Blue/Black 4 1 0 15 7 8 12
Beersonal Yellow 3 2 0 12 7 5 9
Vikings Orange 2 3 0 10 10 0 6
Hooligans Neon Green 1 4 0 9 16 -7 3
AZ Stars FC White 0 5 0 5 21 -16 0

Player Name Team Goals
Fabian Calvo Internacional 3
Jeff Davis Beersenal 3
Matt Sheets Beersenal 2
Jordan Nielsen Vikings 2
Rogelio Cortez Cannibals 2
Matt Vondras Cannibals 2
Chris Burnham Beersenal 2
Harold Serrano Hooligans 2
Paul McLaughlin Vikings 2
John Chapman Hooligans 2
Ramin Roudi Cannibals 2
Paul Welter Beersenal 2
Juan Soto Internacional 2
Carlos Weaver Beersenal 2
Matt Oropeza Cannibals 1
Felipe Gonzales Beersenal 1
Nicolas Quevedo AZ Stars 1
Robbie Richey Vikings 1
Kevin Blackwell Vikings 1
Juan Saiz Vikings 1
Carlos Portillo AZ Stars 1
Brian Vandebuken Beersenal 1
Sergio Contreras Internacional 1
Nick McGee Hooligans 1
Todd Smith Hooligans 1
Mike Slater Vikings 1
Moise Marthone Cannibals 1
Juan Romero AZ Stars 1
Carlos Bernabe Internacional 1
Jason Roach Vikings 1
Francisco Rodiles Cannibals 1
Israel Cazares Cannibals 1
Jovanny Ruiz Cannibals 1
Dan Martinez Hooligans 1
Morgan Kimmins Hooligans 1

[forecast location=”Phoenix, AZ”  datelabel=”date(‘l’)” iconset=”Generic” numdays=”5″ layout=”table-horizontal” showdata=”highlow,daynames,icon” hidedata=”search,text”]

Saturday Soccer Schedule
Date Time Teams Park Field
February 2, 2019 January 1, 1970 AZ Fire vs SAFA AZ Benedict Field 1
February 2, 2019 January 1, 1970 Barca AZ vs Mutiny Benedict Field 2
February 2, 2019 January 1, 1970 East Valley FC vs Gold Rush Benedict Field 3
February 2, 2019 January 1, 1970 March 20, 1900 Benedict field 4
February 2, 2019 10:00am AZ Stars FC vs Fine Young Canibals Benedict Field 1
February 2, 2019 10:00am Beersonal vs Vikings Benedict Field 2
February 2, 2019 10:00am Hooligans vs Internacional Benedict Field 3
February 2, 2019 10:00am Heavy Petting Zoo vs Mission FC Benedict field 4
February 2, 2019 12:00pm Anchor FC vs Santa Rita Jaguars Benedict Field 3
February 2, 2019 12:00pm Green Flag FC vs Red Rock FC Benedict field 4
February 9, 2019 8:00am Vikings vs AZ Stars FC 6 – 1 3 / 0
February 9, 2019 8:00am Fine Young Canibals vs Internacional 0 – 2 0 / 3
February 9, 2019 8:00am Beersonal vs Hooligans 5 – 1 3 / 0
February 9, 2019 8:00am Carlisle FC vs Mission FC 1 – 4 0 / 3
February 9, 2019 10:00am Mutiny vs AZ Fire 2 – 5 0 / 3
February 9, 2019 10:00am SAFA AZ vs Gold Rush 3 – 1 3 / 0
February 9, 2019 10:00am Barca AZ vs East Valley FC 2 – 3 0 / 3
February 9, 2019 10:00am Heavy Petting Zoo vs Buck United 4 – 0 3 / 0
February 9, 2019 12:00pm Green Flag FC vs Anchor FC Benedict Field 3
February 9, 2019 12:00pm Santa Rita Jaguars vs Red Rock FC Benedict field 4
February 16, 2019 8:00am AZ Fire vs Gold Rush 5 – 4 3 / 0
February 16, 2019 8:00am Green Flag FC vs Santa Rita Jaguars 2 – 0 3 / 0
February 16, 2019 8:00am SAFA AZ vs Barca AZ 5 – 1 3 / 0
February 16, 2019 8:00am Heavy Petting Zoo vs Carlisle FC 4 – 3 3 / 0
February 16, 2019 10:00am AZ Stars FC vs Internacional 0 – 3 0 / 3
February 16, 2019 10:00am Vikings vs Hooligans 1 – 4 0 / 3
February 16, 2019 10:00am Fine Young Canibals vs Beersonal 3 – 0 3 / 0
February 16, 2019 10:00am Anchor FC vs Red Rock FC 3 – 1 3 / 0
February 16, 2019 12:00pm Mutiny vs East Valley FC 1 – 1 1 / 1
February 16, 2019 12:00pm Buck United vs Mission FC 4 – 1 3 / 0
February 23, 2019 8:00am Red Rock FC vs Buck United Benedict Field 1
February 23, 2019 8:00am Green Flag FC vs Carlisle FC Benedict Field 2
February 23, 2019 8:00am Vikings vs Fine Young Canibals Benedict Field 3
February 23, 2019 8:00am Anchor FC vs Mission FC Benedict field 4
February 23, 2019 10:00am East Valley FC vs AZ Fire Benedict Field 1
February 23, 2019 10:00am Gold Rush vs Barca AZ Benedict Field 2
February 23, 2019 10:00am Mutiny vs SAFA AZ Benedict Field 3
February 23, 2019 10:00am Santa Rita Jaguars vs Heavy Petting Zoo Benedict field 4
February 23, 2019 12:00pm Internacional vs Beersonal Benedict Field 3
February 23, 2019 12:00pm Hooligans vs AZ Stars FC Benedict field 4
March 2, 2019 8:00am AZ Fire vs Barca AZ 3 – 3 1 / 1
March 2, 2019 8:00am Heavy Petting Zoo vs Anchor FC 3 / 0
March 2, 2019 8:00am Gold Rush vs Mutiny 0 – 1 0 / 3
March 2, 2019 8:00am Mission FC vs Carlisle FC 1 – 2 0 / 3
March 2, 2019 10:00am AZ Stars FC vs Beersonal 1 – 4 0 / 3
March 2, 2019 10:00am Hooligans vs Fine Young Canibals 2 – 4 0 / 3
March 2, 2019 10:00am Internacional vs Vikings 2 – 1 3 / 0
March 2, 2019 10:00am Santa Rita Jaguars vs Buck United 3 – 5 0 / 3
March 2, 2019 12:00pm East Valley FC vs SAFA AZ 3 – 0 3 / 0
March 2, 2019 12:00pm Green Flag FC vs Red Rock FC 4 – 0 3 / 0
March 9, 2019 8:00am Fine Young Cannibals vs AZ Stars FC 4 – 2 3 / 0
March 9, 2019 8:00am Vikings vs Beersonal 1 – 0 3 / 0
March 9, 2019 8:00am Internacional vs Hooligans 4 – 1 3 / 0
March 9, 2019 8:00am Heavy Petting Zoo vs Buck United 4 – 1 3 / 0
March 9, 2019 10:00am SAFA AZ vs AZ Fire 1 – 1 1 / 1
March 9, 2019 10:00am Mutiny vs Barca AZ 1 – 1 1 / 1
March 9, 2019 10:00am Anchor FC vs Carlisle FC 1 – 6 0 / 3
March 9, 2019 10:00am Mission FC vs Red Rock FC 7 – 1 3 / 0
March 9, 2019 12:00pm
March 9, 2019 12:00pm
March 9, 2019 12:00pm Gold Rush vs East Valley FC 2 – 4 0 / 3
March 9, 2019 12:00pm Santa Rita Jaguars vs Green Flag FC 2 – 2 1 / 1
March 16, 2019
March 16, 2019 Bye Week
March 16, 2019
March 23, 2019
March 23, 2019 Bye Week
March 23, 2019
March 30, 2019 8:00am AZ Fire vs Mutiny Benedict Field 1
March 30, 2019 8:00am Gold Rush vs SAFA AZ Benedict Field 2
March 30, 2019 8:00am East Valley FC vs Barca AZ Benedict Field 3
March 30, 2019 8:00am Buck United vs Anchor FC Benedict field 4
March 30, 2019 10:00am AZ Stars FC vs Vikings Benedict Field 1
March 30, 2019 10:00am Internacional vs Fine Young Canibals Benedict Field 2
March 30, 2019 10:00am Carlisle FC vs Red Rock FC Benedict Field 3
March 30, 2019 10:00am Heavy Petting Zoo vs Green Flag FC Benedict field 4
March 30, 2019 12:00pm Benedict Field 1
March 30, 2019 12:00pm Benedict Field 2
March 30, 2019 12:00pm Mission FC vs Santa Rita Jaguars Benedict Field 3
March 30, 2019 12:00pm Hooligans vs Beersonal Benedict field 4
April 6, 2019 8:00am Internacional vs AZ Stars FC Benedict Field 2
April 6, 2019 8:00am Hooligans vs Vikings Benedict Field 3
April 6, 2019 8:00am Buck United vs Green Flag FC Benedict field 4
April 6, 2019 8:00am Carlisle FC vs Santa Rita Jaguars TSC field 1
April 6, 2019 10:00am Gold Rush vs AZ Fire Benedict Field 2
April 6, 2019 10:00am East Valley FC vs Mutiny Benedict Field 3
April 6, 2019 10:00am Barca AZ vs SAFA AZ Benedict field 4
April 6, 2019 10:00am Anchor FC vs Red Rock FC TSC field 1
April 6, 2019 12:00pm Benedict Field 2
April 6, 2019 12:00pm Beersonal vs Fine Young Canibals Benedict Field 3
April 6, 2019 12:00pm Heavy Petting Zoo vs Mission FC Benedict field 4
April 6, 2019 12:00pm TSC field 1
Double Header for Anchor and Santa Rita
April 13, 2019 8:00am AZ Fire vs East Valley FC Benedict Field 2
April 13, 2019 8:00am Barca AZ vs Gold Rush Benedict Field 3
April 13, 2019 8:00am Buck United vs Mission FC Benedict field 4
April 13, 2019 8:00am Carlisle FC vs Heavy Petting Zoo TSC field 1
April 13, 2019 10:00am Red Rock FC vs Santa Rita Jaguars Benedict Field 2
April 13, 2019 10:00am AZ Stars FC vs Hooligans Benedict Field 3
April 13, 2019 10:00am Beersonal vs Internacional Benedict field 4
April 13, 2019 10:00am Green Flag FC vs Anchor FC TSC field 1
April 13, 2019 12:00pm Fine Young Canibals vs Vikings Benedict Field 2
April 13, 2019 12:00pm Anchor FC vs Santa Rita Jaguars (Doubleheader) Benedict Field 3
April 13, 2019 12:00pm SAFA AZ vs Mutiny Benedict field 4
April 13, 2019 12:00pm TSC field 1
April 20, 2019
April 20, 2019 Easter Weekend, No Games
April 20, 2019
April 27, 2019 8:00am Beersonal vs AZ Stars FC Benedict Field 2
April 27, 2019 8:00am Fine Young Canibals vs Hooligans Benedict Field 3
April 27, 2019 8:00am Vikings vs Internacional Benedict field 4
April 27, 2019 10:00am Buck United vs Carlisle FC Benedict Field 2
April 27, 2019 10:00am Green Flag FC vs Mission FC Benedict Field 3
April 27, 2019 10:00am Red Rock FC vs Heavy Petting Zoo Benedict field 4
April 27, 2019 12:00pm Barca AZ vs AZ Fire Benedict Field 2
April 27, 2019 12:00pm SAFA AZ vs East Valley FC Benedict Field 3
April 27, 2019 12:00pm Mutiny vs Gold Rush Benedict field 4
May 4, 2019
May 4, 2019 First Week of playoffs
May 4, 2019 All teams are in the playoffs
May 11, 2019
May 11, 2019 Second week of playoffs
May 11, 2019 Winners advance
May 18, 2019
May 18, 2019
May 18, 2019